Arian Shkaki Skip to Main Content
Типични български винени сортове – ЧЕРВЕНО
Преди близо година, на 21 април 2019 – приятелите от Вино Оренда започнаха една страхотна образователна инициатива относно типичните български винени сортове. Не направих снимки тогава, нещо което рядко ми се случва при тях, но все пак ще се опитам да пресъздам наученото с надеждата тези винени курсове да продължават и занапред. Макар и условно да навлизаме в периода на розетата и белите вина, аз все пак ще започна с червено и няколко добре познати типични български сорта.
Памид – наричан още „селски сорт“, е един от най-старите местни сортове, отглеждан на територията на днешна България от хиляди години, по времето на траките. Памид е среднозреещ винен сорт. Гроздето узрява през първата половина на септември. Гроздето, поради приятния вкус и лекота, се използва за консумация в прясно състояние и за получаване на светлочервени трапезни вина, които са годни за консумация веднага след ферментацията и не подлежат на стареене. Използва се основно в купажи. Сортът, за разлика от голямата българска червена тройка – мавруд, мелник, гъмза – може да се развива добре във всички лозарски райони на страната. Вината от Памид са много леки, но и достатъчно ароматни. Удоволствие е да се консумират и при по-топло време. Много специалисти и ценители казват, че Памидът е червено или розово вино, с душа на бяло. Малко са винарните в България, които предлагат едносортови вина от памид, но тук можем да споменем Дивес Естейт, в близост до град Поморие, както и Винарна Загрей с техния Памид Хенд Мейд дива ферментация, реколта 2018 и ограничено количество от 338 бутилки.
Гъмза – стар, типичен за Северозападна България сорт. Свеж, с плодови нотки, ненатрапчив плодов букет – обикновено малина и червени плодове. Може да се сравни с пино ноар като ефирност и характеристики. Гъмзата е късно зреещ сорт, гроздето му узрява през втората половина на септември. Отличава се с висока родовитост и висок добив. Гроздето му се напуква и загнива. Гроздът е средно голям и с тънка ципа. Месестата част е сочна, с хармоничен вкус. Гъмза е един от основните сортове и в Унгария (Кадарка), както и Сърбия (Скадарка). Гъмзата е високоалкохолно вино и, в същото време, измамно пивко и без излишни танини. Характерен представител, работещ с този сорт, е винарска изба Боровица, от едноименното село в близост до Белоградчишките скали, както и Бонония Естейт, с. Кошава, на брега на река Дунав.
Мавруд – това е може най-често споменаваният сорт, когато става въпрос за българско вино. Около него витаят митове и легенди, свързани не само с произхода му, но и с цялостните му характеристики като вкус, аромат, тежест. Според специалистите в бранша маврудът условно се раделя на два клона, естествено наречени „клон 1“ и „клон 2“, които показват различни свойства и характеристики и узряват с около десетина дни разлика. Клон 1 е с по-големи гроздове, зрее по-късно, няма голяма сладост и обагреност, а вината са с по-слаба структура и не така плътни и оцветени. Клон 2 е пълна противоположност - зрее малко по-рано и има по-дребни, обагрени и сладки зърна, които дават и по-плътни вина. Маврудът е основно разпространен в Тракийската низина, но има и блестящи примери на мавруд от Мелнишко. Във вкусовите характеристики се долавят зрели червени и черни плодове, къпина, синя слива, черница, дори туршиени нотки и пикантност. Гроздето се използва за получаване на висококачествени червени трапезни и десертни вина, които развиват качествата си при стареене. Винарски изби с отлични вина от този сорт – винарска изба Нерагора; винарна Загрей; винарска изба Манастира; Вила Мелник; винарска изба Ничев.
Ранна мелнишка лоза или Мелник 55 – ендемитен винен сорт, разпространен в района на Сандански, Мелник, Петрич, кръстоска на Широка Мелнишка лоза с Валдигие. Вината от този сорт са с наситен рубиненочервен цвят, богат и концентриран аромат, доминиран от зряла черна череша, вишна, синя слива, преливащ в ухания на подправки и тютюн. Вкусът е мек, с плодове и подправки, често и с ванилено-шоколадови тонове за финал. Винарска изба Синтика, Вила Мелник, Орбелус, Аугео Фемили Естейт, Орбелия са част от винарните, работещи и популяризиращи този типичен за България сорт.
Руен – сортът Руен е кръстоска между Широка мелнишка и Каберне совиньон. Див сорт, с много различни усещания и висока киселинност (свежест). Тъмен виолетов цвят и приятен плодов аромат. Интензитетът на аромата е изявен, като се откриват аромати на червени и черни горски плодове, флорални нотки, стафиди и други сушени плодове, както и аромати на горски билки. Вината от сорт Руен са свежи, с хармоничен вкус, меки танини, приятно дълъг послевкус и потенциал за отлежаване. Вила Мелник и Аугео Фемили Естейт предлагат превъзходни вина от този интересен и не толкова познат винен сорт.
Други типични български червени сортове – Широка мелнишка лоза; Рубин – кръстоска между Сира и Небиоло; Букет – кръстоска между Мавруд и Пино Ноар; Евмолпия – кръстоска между Мавруд и Мерло, известен и като Тракийски Мавруд.
Целият този текст нямаше да се получи без вещата намеса и вдъхновение от Вино Оренда, магазин само за българско вино.